Fanya Kaplan Nasıl Öldü?/Jam Session -2-

Gülünç bir ölümle öldü deniyor Max Stirner için/çünkü mahvına sebep nihayet bir sinektir/ ama Fanya Kaplan nasıl öldü diye sorsak/ sanırım işimiz fazlasıyla ciddileşir.

-İsmet Özel

Ölüm hepimizin içindeki o gizli merak, küçükken annem ölmek istediğinden bahsetmişti. Henüz küçük bir çocuktum, insan neden isterdi ki ölmeyi, özellikle annem. O diriyken ona bakmak başlı ve sonlu bir uğraştı.

İnsan bir süre gerçekten de başkalarına acı çektirmek için kendini öldürmeyi düşler, sanki sevdiğimiz kıza karşı elimizdeki tek silah buymuş gibi hissederiz, tek silahımız bizi öldürmeye çalışmaktadır. Bir süre bu gerçekten de akıllıca gelir insana, işte İsmet Özel bunun, insanlara değmeyecek bir şey olduğunu anladım, diyor. Sanırım bunu annem de anladı ki, hayatının en zor dönemleri olan şu sıralarda gerçekten istemiyor ölmeyi. Bana gelince, bunu ben hiç düşlemedim.

Schopenhauer, hayatın amacının mutlu olmak olduğunu sanmanın, bir hata olduğunu düşünüyor. Bunun gayet iyi çalışan bir iddia olduğunu reddedemeyiz, etrafımızda o kadar mutsuz insan varken, peki yaşamanın amacı ne olabilir? Hayatın bir amacı olup, olmadığında söz etmek bizi sonsuz ve çıkışı olmayan bir problemin içine atar, ama yaşamanın pek tabii amacı olabilir, yaşama eylemine kolayca bir amaç kazandırılabilir. Kitab-ı Mente’de hayatın bize anlamını bulmamız için verilmediğini, onu anlamlı kılmamız için verildiği yazıyor. Bu bizim için bir şey ifade edebilir. Uğruna savaşılacak bir şeyimiz yoksa, gerçekten de yaşamımızın da pek bir anlamı olmayabilir, fakat bazen yaşamımızın anlamı da ölümümüze sebep olabilir. İşte Fanya Kaplan bu yüzden öldü.

Not: Bu metni yazarken ekrana konan kelebeği, gazete yardımıyla öldürdüm.

-jam session 2’nin sonu-

 

Advertisements

One thought on “Fanya Kaplan Nasıl Öldü?/Jam Session -2-

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: